Весняна проблема – Вероніка

Технології 30.03.2023

Наслідком помірно - теплої зими цього року стало чимало засмічення полів Озимої Пшениці та Озимого Ріпаку зимуючими та ранніми затятими бур'янами, серед яких найбільш дошкуляючими є види Вероники.

Отже, які особливості фізіології, і як наслідок – яка боротьба із цими «чудовими» бур'янами. Тож поїхали:

Вероніка (Verоnica) це рід квіткових рослин батьківщини Подорожникові (Plantaginaceae), це найбільший рід цієї батьківщини. У багатьох публікаціях стверджується, що на основі молекулярно-філогенетичних даних рід Веронікі утворює самостійну батьківщину Veronicaceae Durande. Раніше цей род належав до батьківщини ранникові (Scrophulariaceae). Загальний ареал розповсюдження дуже великий і займає майже половину суші земної кулі. На території України зростає до 70 видів роду Вероники. Для роду Вероніківластива морфологічна мінливість. Одно-, дво- або частіші за всі багаторічні трави, іноді — чагарнички. Якщо брати зону Центрального Лісостепу та Західного Лісостепу, то на полях (озимі посіви зернових, буряк, ріпак, бобові, картопля) поширення набули:

 Вероніка перська Veronica persica

Однорічна рослина, що проростає переважно навесні (температура проростання 2–5°C, оптимальна 15–25°C.), розмножується насінням, при гарному забезпеченні азотом утворює багато пагонів. Віддає перевагу гумусним, багатим на поживні речовини, вологим глинистим грунтам. Завезена у ХІХ столітті з ботанічних садів і потім поширилася у дикій природі. Район походження – Азія.

 

Вероніка плющелиста Veronica hederaefolia

Однорічна і зимуюча рослина з повзучим, сильно розгалуженим стеблом. Розповсюджується насінням, віддає перевагу пухким, багатим на поживні речовини, піщаним та суглинистим ґрунтам. Оптимальна температура проростання від 2 до 5°C.

 

Вероніка польова Veronica arvensis

Однорічна і зимуюча рослина, що розмножується насінням, що проростає з весни до осені, заввишки до 15 см. Віддає перевагу увлажненим, багатим на поживні речовини, помірно кислим, піщаним та суглинистим ґрунтам. Після відростання пізнішого листя рослину можна попутати з веронікою трилистою.

 

Вероніка посівна Veronica agrestis

Проростає навесні при підвищеній температурі, однорічна рослина, розмножується насінням, в основному засмічує ярі культури. Віддає перевагу увлажненим, багатим на поживні речовини гумусним суглинистим ґрунтам, що навесні набули достатньої фізичної стиглості.

 

Вероніка триліста Veronica triphyllos

Однорічна і зимуюча рослина, що розмножується насінням, що проростає з осені до весни. Любити легкі, пухкі, багаті на поживні речовини, дещо кислі, піщані ґрунти.


Тепер, щодо гербіцидної захисту від даного бур'яну, на посівах:

  Озимої Пшениці - слід відразу зазначити, що звичні нам сульфоніл - сечовини: Трибенурон - метил та Тифенсульфурон - метил та комбінації Флорасулама + 2.4 Д – не ефективні.

  Непоганою ефективність буде мати Піроксулам, Дікамба, 2М-4Х (МЦПА) або їх комбінації. Говорячи про Піроксулам слід зауважити, що його не можна вносити на Ячменях, але можна ще на Житі і Тритікалі., також досить широкий спектр бур'янів буде забирати бакова суміш Піроксуламу і Флорасуламу + 2.4 Д. на посівах Озимих культур, краще боротися завчасно - в осінній обробіток, де досить ефективним буде внесення діючих речовин із ґрунтовою дією: Метрибузину, Флуміоксазину, Пендиметаліну, Просульфокарбу, Дифлюфенікану, або їх бакові суміші з тим самим Піроксуламом. До речі, всі ці діючі речовини (включно із Піроксуламом) також мають гарну грамініцидну дію на злакові бур'яни біля посівів Озимої Пшениці.

На посівах Озимого Ріпаку – у весняний період, практично – Вероніку забрати вже неможливо. Тут нам пригоди будуть діючі речовини із яскравою ґрунтовою дією – в осінньому застосуванні: Квінмерак, Метазахлор, Диметенамід-П, Пропізохлор, Кломазон (самостійно – недостатня дія проти Вероніки та Маку самосійки), Пендиметалін, Трифлуралін. Пам'ятаємо, що Пендиметалін 330, ми застосовуємо на Ріпаку Озимого в нормі – 2л/га від стадії 6 – листків (забере Вероніку та Мак самосійку, а навесні не дасть прорости видам Гірчаку).